• English
  • Polish
 home.png strona domowa
kontakt.png
Ten adres e-mail jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć

Nowy Numer

 

RYNKI ALKOHOLOWE
Nr 6 (279)
czerwiec 2018

   okl-2018-06.jpg
 
W Rosji będą zmiany stawek akcyzy
Po śmiertelnych zatruciach alkoholem w Irkucku prezydent Rosji Władimir Putin nakazał zaostrzyć zasady produkcji wyrobów spirytusowych i obrotu nimi. Celem takich działań ma być zmniejszenie popytu na substytuty napojów alkoholowych. Rząd ma przygotować do 31 marca propozycje zmian stawek akcyzy na napoje alkoholowe i płyny zawierające spirytus. Według szacunków obrót tzw. preparatami o podwójnym przeznaczeniu zawierającymi spirytus to około 20% całości rynku alkoholowego w Rosji (ich sprzedaż to ok. 400 mln litrów rocznie). „Niezawisimaja Gazieta” oceniła, że najtańsza półlitrowa butelka wódki powinna kosztować 70 rubli, aby ludzie wybierali ją zamiast tanich substytutów. Obecnie jest to ok. 200 rubli.
Rynki Alkoholowe, 3/2017
 
Polska w gronie czołowych producentów
The Brewers of Europe, międzynarodowe stowarzyszenie zrzeszające największe organizacje piwowarskie krajów Unii Europejskiej (oraz Norwegii, Szwajcarii i Turcji) sporządziło statystyki podsumowujące sytuację w branży piwnej w 2015 r. Jak podkreślił na początku raportu Pavlos Photiades, prezydent The Brewers of Europe, piwo jest głęboko zakorzenione na Starym Kontynencie – zarówno w kulturze, społeczeństwie i gospodarce, a sam sektor browarniczy ma duży wpływ na ekonomię Unii Europejskiej.
Rynki Alkoholowe, 3/2017
 
Sprzedaż likierów, kremów i bitterów
W sklepach małoformatowych do 300 m2 przed Wielkanocą sprzedaż rośnie o około 30% w porównaniu do średniej z całego roku, ale przed Bożym Narodzeniem wzrosty te są jeszcze wyższe (w 2015 r. wyniosły nawet 125%). Większe zainteresowanie likierami w okresach przedświątecznych można też zauważyć w supermarketach (sklepach o powierzchni od 301 do 2500 m2), choć sezonowe wzrosty, szczególnie przed świętami wielkanocnymi, nie są aż tak wysokie, jak w mniejszych placówkach. Udział likierów, kremów i bitterów w całkowitej sprzedaży alkoholu jest niewielki – nawet w najlepszych miesiącach nie przekracza 1% w sklepach małoformatowych i 2% w supermarketach. Lepszy wynik sprzedażowy to w dużej mierze zasługa dostępności – o ile w sklepach o większej powierzchni dystrybucja likierów sięga około 100%, to w sklepach o mniejszym metrażu wynosi około 50%.
Rynki Alkoholowe, 3/2017
 
Likiery i kremy
Zdecydowanie najbardziej znaną oraz w największym stopniu zakorzenioną w świadomości marką w kategorii likierów i kremów od wielu lat jest Advocaat. To wciąż najpopularniejsza marka w swojej kategorii i to niemal wśród wszystkich grup wiekowych. Advocaat zdecydowanie zwycięża zarówno w testach znajomości spontanicznej, jak i wspomaganej. Na drugim miejscu w testach znajomości wspomaganej znalazła się marka Malibu: 57% - test znajomości wspomaganej). Dobrze rozpoznawalnymi markami są także Nalewka Babuni, Amaretto i Campari – wyniki powyżej 40% wskazań w teście znajomości wspomaganej. Warto jednak zwrócić uwagę na rezultat testu znajomości spontanicznej. Wyniki badań wskazują, że konsumenci mają spory problem z wymienieniem spontanicznie znanych im marek kremów i likierów – aż 36% respondentów nie było w stanie udzielić odpowiedzi na pytanie, jakie znają kremy i likiery bez podpowiedzi w postaci listy popularnych produktów w tej kategorii.
Rynki Alkoholowe, 3/2017
 
Więcej piwa i wódki, mniej wina
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, produkcja piwa w Polsce wzrosła w 2016 r. o 0,5% i wyniosła 40,73 mln hektolitrów. W 2016 r. wzrosła także produkcja wódki o 3,4% i (łącznie 98,2 mln litrów). Spadek (o 11,7%) zanotowała natomiast produkcja win owocowych – wyniosła ona 77,6 mln litrów.
Rynki Alkoholowe, 2/2017
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 57 - 64 z 903
     

 

© 2018 Rynki Alkoholowe